Австралия 1-0 Дания

Австралия изхвърли Дания от Световното първенство, след като голът на Матю Леки подпечата победа с 1:0 и класиране за осминафиналите за първи път от 2006 г.

Австралия знаеше, че равенството ще ги накара да се присъединят към победителя от група D Франция във фазата на елиминациите, при условие че Тунис не победи Франция, докато Дания трябваше да спечели, за да има някакъв шанс да продължи напред.

Дания доминираше през първото полувреме, но неспособността им да отбележат гол остави Австралия по пътя към квалификациите, докато Тунис не продължи напред срещу световния шампион Уахби Хазри.

Моля, използвайте браузъра Chrome за леснодостъпен видеоплейър

Феновете на Австралия отпразнуваха победата си с 1-0 над Дания с бурни празненства в 3 сутринта, когато потвърдиха мястото си на осминафиналите на Световното първенство в Катар. Кадрите са предоставени от: SBS Australia.

Този гол избута Тунис до вицешампионската позиция в група D за момент, докато Лийки пресече зоната на Дания и завърши мача покрай Каспер Шмайхел (60), а Австралия се върна на второ място, а решителната игра в защита показа, че не отстъпва нагоре.

Сега Австралия ще се изправи срещу Аржентина в събота (19:00 ч. централноевропейско време), която завърши на първо място в група C след A.J Победа с 2:0 над Полша.

Оценки на играчите

Австралия: Райън (7), Дегенек (6), Сутар (8), Роулс (6), Бехич (7), Ървайн (6), Муй (6), Лийки (8), Макгари (6), Гудуин (6), херцог (6).

подводници: Райт (5), Бакъс (6), Хрустек (неналичен), Макларън (неналичен).

Дания: Шмайхел (5), Кристенсен (5), Андерсен (5), Кристенсен (5), Майле (5), Хойберг (6), Йенсен (6), Ериксен (6), Сков Олсен (6), Линдстрьом (6) Брейтуейт (4).

подводници: Бах (6), Дамсгаард (5), Долберг (5), Корнелиус (5), Сков (5).

Съвпадащ играч: Матю Лики

Как Австралия се отърва от Дания, за да стигне до осминафиналите?

Големи моменти в играта…

• 12 минути: Мат Райън дава брилянтен съвет, докато Матиас Йенсен кара от тесен ъгъл над гредата
  • 22 минути: Амбициозният Райли Макгари записва първото спасяване на Каспер Шмайхел
  • 60 мин.: Матю Леки влиза в зоната на Дания и бележи секунди след новината за преднината на Тунис срещу Франция.
  • 71-ва минута: Дания отсъди наказателен удар след фаул на Каспер Долберг, но решението бе отменено заради засада.

Тъй като Австралия започна деня на второ място благодарение на победата си над Тунис, атаката беше насочена към Дания. Първоначално датчаните бяха положителни и доминираха притежанието на топката срещу отбор на 28 места под тях в световната ранглиста на ФИФА, но бяха разочаровани в незабравим начален период.

Вратарят на Австралия Матю Райън вкара топката от Матиас Йенсен и обърна опасно центриране от левия бек Йоахим Мале, докато Кристиан Ериксен извади топката в аут.

Кристиан Ериксен продължава да атакува Австралия
снимка:

Докато Австралия удържа позициите си, Райли Макгари от Мидълзбро тества Шмайхел по време на рядък набег напред, за да покаже, че може да създаде проблеми при контраатака.

Моделът на играта продължи през второто полувреме, преди гол в другия мач от група D да остави двата отбора в опасност.

Новини за отбора

• Милош Дегенек замени Фран Караджич при единствената промяна на Австралия в отбора, който победи Тунис в събота.
  • Дания направи три промени в отбора, който Франция победи с 2-0 със завръщането на Мартин Брейтуейт, Андреас Сков Олсен и Матиас Йенсен.

Новината за началния гол на тунизийския нападател Хазри срещу Франция изглежда се премести на Stade Al Janoub, преди Лийки да се хване за централна топка от Макгари, за да направи пробив и да завърши уверено.

Дания се нуждаеше от поне два гола, за да избегне преждевременното напускане на Катар, но поради липсата на най-новите технологии дори изравняването изглеждаше малко вероятно.

Матю Леки извежда Австралия напред срещу Дания
снимка:

Австралия претърпя голямо уплаха 19 минути преди края, когато резервата Каспер Долберг беше повален в наказателното поле, преди дузпата бързо да бъде отменена.

Енергичните Socceroos, капитан от родения в Шотландия защитник Хари Сутар, се защитаваха упорито и заслужено оцеляха шест минути допълнително време, за да разстроят полуфиналистите от Евро 2020 и да продължат напред.

История за Австралия – статистика на Opta

• Австралия спечели последователни мачове от Световната купа за първи път, като същевременно се класира от груповата фаза на състезанието само за втори път в шест турнирни мача (също 2006 г.).
  • Дания е елиминирана в груповата фаза на Световно първенство само за втори път (също през 2010 г.), докато това е първият път, когато губи последователни мачове от груповата фаза на турнир.
  • Австралия е третият отбор, който се класира от груповата фаза в първия кръг на Световното първенство, след като загуби и допусна 4 гола в първия мач на турнира, след Югославия през 1990 г. и Украйна през 2006 г.
  • Австралия запази последователни чисти мрежи в мачове от Световно първенство за първи път. Всъщност те запазиха само една суха мрежа в първите си 17 мача в състезанието преди това полувреме.
  • Вратарят Мат Райън даде повече асистенции (39) и асистенции (24) от всеки друг австралийски играч срещу Дания.

Какво означава резултатът

Втората победа на Австралия на Световната купа в Катар ги накара да завърши втори в група D с шест точки, зад победителя в групата Франция по голова разлика. Разочароващата кампания на Дания завършва с последното място в групата, само с една точка.

Наградата на Австралия е техният осминафинален мач срещу победителя от група C Аржентина в събота (19:00 ч. централноевропейско време).

Какво каза управителят…

Треньорът на Австралия Греъм Арнолд каза пред BBC Sport: “Много съм горд от усилията, които момчетата положиха. Като се има предвид краткото време за изпълнение, усилията им бяха невероятни. Вложени бяха много вяра и упорит труд.” [went into this]. Момчетата имат страхотен манталитет и четири години и половина работим върху вярата, енергията и фокуса. Можех да видя в очите им, че са готови тази вечер.”

Играч на мача – Матю Леки

Матю Лийки празнува, след като поведе Австралия с 1-0 срещу Дания
снимка:

Матю Леки вкара своя 14-ти гол за Австралия във всички състезания (първият на Световно първенство), най-малко пет гола повече от всеки друг играч в отбора на Световното първенство по футбол.