Световно първенство 2022 – Хърватия 0-0 Белгия: Ромелу Лукаку пропиля страхотни шансове, след като “Златното поколение” на Роберто Мартинес отпадна и Хърватия достигна осминафиналите | футболни новини

Ромелу Лукаку уцели гредата и пропусна поредица от шансове, когато “Златното поколение” на Белгия отпадна от Световното първенство, като завърши наравно 0-0 с Хърватия, изстрелвайки вицешампиона от 2018 г. до финалните 16 с победителя от група F Мароко.

Отборът на Роберто Мартинес завърши на трето място преди четири години и водеше в класацията доскоро, но застаряващата му страна се размина с темпото в Катар и въпреки подобрението през второто полувреме, което доведе до серия от откриващи удари за Лукаку, те не успяха да се появят . С победата, от която се нуждаеха, защото Победата на Мароко над Канада.

Ударът на Лукаку през първото полувреме от гредата, докато вратата се колебаеше, центрира с глава от центриране на Кевин Де Бройне, стреля широко от близка дистанция, отклони топката във вратаря точно от наказателното поле от шест ярда и в добавеното време изгубена топка от Йоско Гуардиол от подобно разстояние.

След последния съдийски сигнал рекордьорът по голмайстор на Белгия падна в ръцете на треньора Тиери Анри и след това разочаровано удари отбор от дупката – но съотборниците му отново бяха под номиналното ниво, като много строга проверка за засада отрече. Наказателен удар за Хърватия през първото полувреме 45-ата, а Тибо Куртоа успя да го направи през второто полувреме.

На фона на спекулации за смут в белгийския лагер след загубата с 2-0 от Мароко в предишния им мач от групата, Мартинес изпусна капитана Еден Азар, но нямаше добавка към индивидуалната цел на отбора в тази групова фаза.

С 15 от техните 26 играчи в този турнир на възраст над 29 години, тази талантлива група белгийски футболисти може би е пропуснала момента на среброто. За Мартинес това беше и краят на поредицата, тъй като треньорът на Белгия обяви, че няма да продължи на този пост.

Хърватия ще трябва да се подобри драстично, ако иска да повтори серия си до финала в Русия, но поне все още е в микса и следващия път се изправят в мач от 1/8-финалите срещу победителите от група Е, като Испания води начин.

снимка:
Крайно класиране в група F на световното първенство

Големи моменти в играта…

• 18 минути: Хърватия е отсъдена дузпа след проверка на видеоасистента на съдията за засада
  • 60 мин.: Лукаку уцели гредата след блокиран удар на Караско
  • 63 минута: Лукаку засече с глава след центриране на Де Бройне
  • 87 мин.: Лукаку натиска центриране на Мюние
  • 90 мин: Лукаку праща топката към вратаря на Хърватия при отворена врата
  • 90 + 2 минути: Гвардиол побеждава Лукаку и губи топката в полето от шест ярда

Как Белгия се обърка…

Стартовият състав на Белгия беше най-старият, виждан досега на Световното първенство – средно на 31 години и 95 дни – и те бяха бавни, като Иван Перишич препускаше отляво и стреляше широко само с 10 секунди на часовника. .

Новината за откриването на Хаким Зиех за Мароко срещу Канада подкрепи претенциите на Белгия за победа, но с изключение на удар на Яник Караско и фаул на Дрис Мертенс, нямаше вълна от натиск от Червените дяволи през първото полувреме.

Новини за отбора

• Селекционерът на Белгия Роберто Мартинес напусна капитана Еден Азар, заедно с Леандър Дендонкер, Яник Караско, Леандро Тросард и Дрис Мертенс.
  • Хърватия запази същия състав, който победи Канада с 4-1, с Лука Модрич капитан.

Вместо това те имаха късмет да избегнат дузпа, като видеоасистентът на рефера в крайна сметка посъветва рефера Антъни Тейлър да провери много агресивно обявяване на засада на екрана на терена, след като Караско хвана Андрей Крамарич. Ръкавът на фланелката на Деян Ловрен беше оценен на милиметри пред Ян Вертонген.

Нуждаейки се от промяна на играта, Мартинес изпрати за Лукаку, който отбеляза 28 гола в предишните си 28 изяви за страната си. Недостатъчно готов, за да започне с проблем с подколянното сухожилие, който го отстрани от октомври преди Световното първенство, Лукаку беше голямата надежда на Мартинес.

Но вместо да бъде победител в мача, нападателят ще покаже игра, която ще се помни дълго по грешни причини.

Показвайки заплахата си почти веднага, той отбеляза първия изстрел в мача с глава, а де Бройне стреля, за да прокара топката в аут. Но след добър етап за Хърватия, в който Куртоа направи стотното си участие, преобърна кормилото от Матео Ковачич и отстъпи, за да блокира усилията на Марсело Брозович и Лука Модрич, шансовете се появиха и след това отидоха за Лукаку.

Лукаку уцели гредата при широко отворена врата
снимка:

На изминалия час той нацели гредата по негова милост, след като ударът на Караско беше париран. Три минути по-късно той засече с глава центриране на Де Бройне, когато топката вече беше извън играта. Два лоши фаула, но от 87-ата минута става още по-лошо.

Той първо отрази центриране на Томас Мюние, а миг по-късно вкара топката във вратаря Доминик Левакович с отворена врата пред него. И само за да насипе сол в раните, той беше ударен по топката от Гвардиол, когато изглеждаше готов да кара вкъщи две минути след края на добавеното време.

края на епохата? Чувствах го на пълно работно време. Лукаку не беше единственият белгийски играч, който имаше сълзи в очите.

Хърватия се надява, че историята на техния опитен отбор ще има още глави…

Лукаку игра за забравяне

Ромелу Лукаку уцели гредата за Белгия
снимка:

Адам Бейти от Sky Sports:

Беше ли неотдавнашната демонстрация на Ромелу Лукаку за Белгия срещу Хърватия най-лошата в историята на Световното първенство? Много вероятно. В началото на първото полувреме, когато Белгия се нуждаеше само от един гол, за да поведе, Лукаку пропусна четири Ясни възможности за регистрация.

Второто, заглавието, няма да се зачита. Крос е извън игра. И третото, отскок от близко разстояние, той не би очаквал. Но първата загуба беше голяма и тези последващи шансове не можаха да помогнат на доверието му в другия.

Още едно попадение. Опит да отклони топката надолу, когато беше толкова близо до очукания вратар, че по-лесно щеше да я вкара в мрежата. Това бяха лоши грешки за всеки по всяко време – да не говорим за известен нападател с надеждите на страната му за Световната купа на линия.

Беше трудно за Лукаку. Тогава той беше съсипан дори когато Тиери Анри се опита да го утеши. В някои отношения той не трябваше да бъде поставян в позицията, натоварена със задачата да спаси страната си, след като е играл само половин час клубен футбол от август насам.

Белгия беше толкова нещастна в този турнир, толкова несвързана през цялото време, че е невъзможно да си представим, че тези грешки ще им костват някакъв разумен шанс за слава на Световната купа. Това обаче едва ли ще е голяма утеха за Лукаку след този мач.

Какво следва за Белгия?

Белгиецът Кевин Де Бройне и хърватинът Йосип Юранович в игра
снимка:

Бен Граундс на Sky Sports:

“Хърватия продължава пътуването си на Световната купа и трябва да кажете, че Белгия получи това, което заслужаваше. Те бяха неубедителни срещу Канада и Мароко ги победи.

„Те не бяха достатъчно добри. Опитът на този хърватски отбор и качеството в отбора ги накараха да преминат границата.

“Де Бройне, с ръце на кръста през цялото време, беше в замаяност. Отборът, който беше втори в света и който стана трети на последното Световно първенство, е аут.”

Предизвикателство към Мартинез: „Можем да държим главите си високо“ | Отразява времето на зареждане

Треньорът на Белгия Роберто Мартинес каза пред BBC: “Днешното представяне беше нашата природа. Не е лесно да печелиш мачове на Световното първенство. Спечелихме първия си мач, а във втория имахме заслужена загуба. Днес бяхме готови и създадохме много положения. Днес не съжаляваме. Ние можем да си тръгнем с високо вдигнати глави.”

Мартинес по-късно на своята пресконференция: „Това беше последният ми мач за националния отбор. Винаги работя в дългосрочен план. Вярвам в дългосрочен план. От 2018 г. имах много възможности да напусна и да поема работа на клубно ниво. Но исках да остана лоялен. Няма да напускам, тук съм.” до края на моя договор.

“Аз съм човек, който обича да създава неща. Пристигнах с ясна мисия да се класирам за Световното първенство и да участвам в Световното първенство, а след това завършихме с бронзовия медал и почувствах, че искам да му дам още един шанс.

„Беше истинско удоволствие да мога да създам невероятно наследство. Знам, че някои хора виждат наследство само като спечелят голям шампионат. Аз го виждам по различен начин.“

Треньорът на Хърватия Далич: Бяхме страхотни – и имахме късмет

Селекционерът на Хърватия Златко Далич: “Определено очаквах труден мач срещу страхотен отбор. Белгия не може да играе три поредни мача толкова зле и това беше решаващ мач. Но Хърватия беше фантастична, особено през първия час. Имахме чиста дузпа, но VAR беше срещу нас.

„Очаква се отбор като Белгия да има определени шансове и трябва да бъда честен и да кажа, че имахме и късмет, те не се възползваха от шансовете си в крайна сметка.

Беше страхотен мач, но е много труден за гледане и водене и беше трудно за игра, но това е футболът.

Какво означава резултатът?

Хърватия се класира за осминафиналите на Световното първенство заедно с победителя от група F Мароко, който победи Канада, която вече излезе с 2-1. Белгия беше елиминирана от Световното първенство, завършвайки на трето място, на една точка зад Хърватия.

Статистика на Opta – Нещастната статистика на застаряващата Белгия

• Белгия не успя да стигне до елиминациите на Световното първенство за първи път от 1998 г.
  • Белгия отбеляза един гол на това Световно първенство – в предишните си 19 участия в големи турнири (Световно първенство + Евро), те отбелязаха един гол по-малко (Световно първенство 1930 – 0).
  • Белгия не успя да отбележи гол в последователни мачове от Световното първенство за първи път от 1982 г. срещу Полша и Съветския съюз.
  • Белгия спечели само един от последните си пет мача във всички състезания (D1 L3), докато това беше първото им нулево равенство от юни 2018 г. срещу Португалия, като изиграха 61 мача помежду си.
  • Белгия посочи стартовия състав на средна възраст от 31 години, 95 дни за този мач, най-старият за всеки отбор на Световното първенство след Австралия и Германия през 2010 г. (31 години, 118 дни).
  • Тибо Куртоа направи своята стотна международна изява в този мач, ставайки първият вратар, който прави това за мъжкия национален отбор на Белгия, и общо седми играч след Ян Вертонген, Аксел Витсел, Тоби Алдервайрелд, Еден Азар, Дрис Мертенс и Ромелу Лукаку.