Франция 3-1 Полша: Оливие Жиру, Килиан Мбапе, Роберт Левандовски гол

Оливие Жиру стана най-добрият голмайстор на Франция за всички времена, след като носителите на Световната купа победиха Полша и стигнаха до четвъртфиналите.

Нападателят на Милан вкара 52-ия си гол за Франция, за да постави абсолютен рекорд на страната, надминавайки великия Тиери Анри.

Историческият гол дойде в края на първото полувреме, след като Жиру овладя подаването на Килиан Мбапе, преди да стреля в мрежата точно извън обсега на Вуйчич Шчесни.

Но след като направи асистенция за първия гол, брилянтният Мбапе обърна мача с два зашеметяващи гола през второто полувреме.

Той отправи мощен удар от воле към покрива на мрежата от 16 ярда за първия си гол и завъртя превъзходен втори в добавеното време, за да поведе в надпреварата за Златната обувка с пет.

Отборът на Дидие Дешан беше разочароващ до първия мач и можеше да изостане.

Най-доброто отваряне на Полша през първото полувреме дойде, когато топката попадна в Пьотр Зиелински в центъра на наказателното поле, но ударът му бе право в Уго Лорис.

Роберт Левандовски успя да донесе утеха на поляците, изпълнявайки дузпа с последния удар в мача.

Англия и Сенегал се срещат в неделя (19:00 GMT) за правото да се изправят срещу Франция на четвъртфиналите следващата събота.

Жиру и Мбапе поставиха нови рекорди

Жиру отбеляза 52 гола в 117 мача, откакто направи международния си дебют на 25-годишна възраст през 2011 г.

Последователите на Висшата лига може би са си помислили, че Жиру е преминал най-доброто от себе си, когато напусна Англия след 10 сезона с Арсенал и Челси, за да се присъедини към Милан.

Но 36-годишният вкара 14 гола във всички състезания през миналия сезон, като помогна на росонерите да вземат първата си титла в Серия А от 11 години.

В 117-ия си мач Жиру отчаяно търсеше този рекорден гол срещу Полша, правейки гримаси и клатейки глава, когато имаше шанс.

Той имаше страхотен шанс, когато Усман Дембеле стреля към мрежата, но не успя да стигне топката достатъчно далеч и стреля встрани.

Той имаше още един голям момент в 44-та минута, като този път реализира, преди всичките му съотборници да го атакуват по време на празненствата.

Франция ще стане свидетел на нов рекорд в историята си, ако капитанът Лорис участва на четвъртфиналите и спечели 143-ия мач, който ще бъде спечелен от него над легендарния защитник Лилиан Тюрам.

Но Полша беше тази, която накара своя вратар Шчесни да му благодари за изоставането само с един гол през първото полувреме. Стоперът на Ювентус се справи с нисък удар на Чоамени от дистанция, опит на Дембеле след завъртане и удар на Жул Конде от тесен ъгъл.

Въпреки това, Чесни не успя да попречи на Мбапе да счупи нов рекорд, като надмина рекорда на Пеле от отбелязване на седем гола на Световната купа, преди да навърши 24 години. Головете дойдоха от подобни позиции в наказателното поле, с което неговите голове на Световното първенство достигнаха девет гола в 11 мача.

Той отбеляза 16 гола в последните си 14 мача за Франция и общо 33 гола от 63 мача.

Нападателят на Барселона Левандовски едва получи подушка, но стреля утешително, което върна в 99-ата минута от дузпа – след като Лорис изби линията му с голяма скорост, за да спаси първия опит. Поляците вече нямат победа в последните си осем срещи срещу Франция.